Gå till innehåll

Inredning av övervåning

Det behövs inte bygglov för att inreda ytterligare en våning i ett enbostadshus, exempelvis att inreda övervåningen i ett befintligt 1,5-planshus.

Däremot krävs det en anmälan till miljö-, bygg- och räddningsnämnden och ett startbesked.

Anmälan
E-tjänsten skapar en sammanställning med uppgifter om vad anmälan gäller. Kontaktuppgifter, area för åtgärden och kulör på fasad och yttertak är exempel på uppgifter som ska finnas med. För att ärendet inte ska behöva kompletteras är det viktigt att dessa uppgifter är korrekta.


Situationsplan

En situationsplan visar fastigheten eller tomten med alla byggnader på den. Markera vilken befintlig byggnad som ska inredas med övervåning.

Planritning
Planritning för den del som ska inredas. Exempel på uppgifter som ska framgå:

  • Fönster och dörrar
  • Innerväggar
  • Funktioner (exempelvis badrum, sovrum eller förråd)


Fasadritningar
Fasadritningar visar byggnadens utsida från fyra sidor. Exempel på uppgifter som ska framgå:

  • Väderstreck
  • Fönster och dörrar


Sektionsritning
Sektionsritning är en vertikal genomskärning av byggnaden. Exempel på uppgifter som ska framgå:

  • Invändig takhöjd


Förslag till kontrollplan
Kontrollplan är en checklista som innehåller de kontroller som en byggherre ska göra för att vara säker på att alla krav och regler uppfylls.

Sidinformation

skylt
Kontakta oss
Byggavdelningen
Senast uppdaterad:
2025-05-16
Publicerad:
2023-04-26