Gällivare kommun introducerar läkemedelsautomater

Bland annat språk och röst går att ställa in på automaterna.
Nu introduceras läkemedelsautomater inom hemtjänsten i Gällivare. En teknik som ska förbättra läkemedelshanteringen och öka tryggheten för brukare, personal och anhöriga.
En läkemedelsautomat kan beskrivas som ett låst medicinskåp med påminnare: den signalerar med ljud och ljus när det är dags för brukaren att ta sin medicin.
Idag delas morgonmedicinen ut med ett spann på ungefär två timmar. Med läkemedelsautomater kommer läkemedlet vara tillgängligt så att brukaren får sitt läkemedel på utsatt tid. Automaten kommer erbjuda brukaren möjlighet att ta sina läkemedel enligt ett förvalt tidsspann, säger Mari Åsén, sjuksköterska och systemansvarig på Gällivare kommun.
Utöver att kapa arbetstopparna för hemtjänstens personal bidrar tekniken till att minska risken för felhantering eller feldosering, då automaten matar ut rätt dos vid rätt tidpunkt.
Har man inte tagit sin medicin skickar läkemedelsautomaten påminnelser. Om dosen ändå inte tas går ett larm till hemtjänsten som åker ut till brukaren, säger Mari Åsén.

Dospåsen kommer uppklippt för att underlätta för brukaren att tömma ut läkemedlet från påsen.
På hemtjänsten ser man också att läkemedelsautomaterna på sikt kommer minska behovet av delegerad personal, bättre möta de demografiska utmaningarna samt öka patientsäkerheten och självständigheten för brukarna.
Med en automat minskar antalet personer i hemmet hos brukaren. Brukaren är inte beroende av att vara hemma och vänta på hemtjänsten utan kan ta sina läkemedel på utsatt tid, säger Mari Åsén.
Hemtjänsten Södra, Norra och Dokkas är först ut. Där placeras nu 50 läkemedelsautomater ut hos brukare som med stöttning av personalen ska bli trygga i att använda dem.
Vi besöker brukaren som vanligt men jobbar med händerna bakom ryggen och är med och stöttar upp när de får testa automaten. De ska känna sig trygga, säger Mari Åsén.
Inför uppstarten har Jennie Byström från Evondos varit på plats i Gällivare och utbildat hemtjänstens ambassadörer och hemsjukvårdens sjuksköterskor. Ambassadörerna kommer i sin tur utbilda sina kollegor i handhavandet av automaterna.
Det är också ambassadörerna tillsammans med ansvarig sjuksköterska som kommer utvärdera hur det går för brukarna, om till exempel inställningar på automaten behöver justeras eller provperioden förlängas.

Från vänster: Lena Andersson, Karin Martinsson Heikkilä och Mari Åsén från Gällivare kommun tillsammans med Jenny Byström från Evondos under utbildningen.
Arbetet påbörjades för mer än ett år sedan så det känns jättebra att vi nu är i gång. Det har varit ett jättestort engagemang från medarbetare, säger Mari Åsén.
Så fungerar läkemedelsautomaten
- Läkemedlet finns tillgängligt för brukaren under ett visst tidsspann. Det är ansvarig sjuksköterska som tar ställning till vilket tidsspann brukaren skall ha beroende på behandlingen.
- När läkemedlet är tillgängligt lyser en grön knapp på automaten. Brukaren trycker på den gröna knappen och dospåsen matas ut. Dospåsen kommer uppklippt för att underlätta för brukaren att tömma ut läkemedlet från påsen.
- Om brukaren inte tar sin dospåse från automaten kommer ett larm att skickas till hemtjänsten. Personalen gör då ett fysiskt besök för att ge läkemedel till brukaren.
- Tillsammans med medicinskt ansvarig sjuksköterska har vi tagit fram rutiner gällande läkemedelshantering via läkemedelsautomaten.
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 2025-12-05
- Publicerad:
- 2025-12-05
