Företagsbesök hos Heinos Bilel
Förra veckan besökte Gällivare kommun och Gällivare Näringsliv Heinos Bilel. Verkstaden som spelar en central roll i Gällivare genom att erbjuda fordonsservice för privatpersoner, företag och turister.
Som de själva uttrycker det, lämnar de aldrig en turist i ”sticket”, vilket gör dem till en viktig del i att stärka Gällivare som en attraktiv plats att besöka. Heinos har skapat många goda ambassadörer – den bästa marknadsföringen man kan få.
Verkstaden drivs av Mikael Heino och Muhammed Husakovic, som nyligen utökade verksamheten för att kunna ta emot fler fordon. Heinos Bilel är en certifierad Bosch-verkstad, vilket innebär att de regelbundet genomgår utbildningar och har ett starkt nätverk för att hålla sig uppdaterade inom branschen.
En viktig insikt från besöket är behovet av att se över fordonsutbildningen gällande behörigheter för elbilar och öppettiderna på Kvavaheden för att underlätta för företagen i Gällivare.
– Stort tack för ett trevligt företagsbesök.
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 2024-12-02
- Publicerad:
- 2024-12-02