Kontrollera ditt vatten
Information från VA-enheten: Gällivare kommun har via våra digitala vattenmätare sett att många fastigheter har mindre vattenläckage som ofta går omärkt förbi.
Gällivares nya mötesplats byggs just nu i centrum. Det blir ett hus på 20 575 kvadratmeter som förenar idrott, kultur, fritid och ungdomsverksamhet. Det blir också ett av de största trähusen i hela landet. Sport och kultur blandas på varje våning och skapar möjligheter att mötas.
Information från VA-enheten: Gällivare kommun har via våra digitala vattenmätare sett att många fastigheter har mindre vattenläckage som ofta går omärkt förbi.
Med start vecka 3 kommer byggstängslet vid multiaktivitetshuset flyttas närmare Norrskensgallerian för att möjliggöra kranlyft av betongelement. Lyftarbetena väntas starta vecka 5 och pågå till vecka 14.
Just nu kommer det in många felanmälningar om frysningar. Du som fastighetsägare kan förebygga detta genom att:
Miljökalendern för 2026 är färdig och finns nu digitalt.
Gällivare kommun som har ett trettiotal fantastiska byar både i skogsland och fjällnära miljö, har mycket att erbjuda både vad gäller boende och upplevelser. Byarna är uppdelade i 6 bygder med flertalet byar i sitt uppsamlingsområde och i vår kommun hittar du levande bygder på landsbygden med både massor av aktiviteter men också engagemang och livskraft.