Bio "Munken och geväret"

"Munken och geväret" tar avstamp 2006. Civilisationen har slutligen gjort sitt intåg i Bhutan. Som sista land i världen har man fått internet och television och nu väntar den allra största utmaningen: demokrati! För att lära medborgarna hur ett val går till skickar myndigheterna ut en grupp valexperter i landet för att genomföra en fingerad omröstning.
Men i ett gammaldags land där religion står högre på listan än demokrati visar det sig vara svårt. Och varför skickar traktens högst uppsatte buddhistmunk en av sina bröder till valområdet? Utrustad med ett gevär!
En av de senaste årens stora överraskningar på bio var “Skolan vid världens ände” från lilleputtlandet Bhutan i Himalaya (inklämt mellan Kina och Indien). Den vann inte bara biopublikens hjärtan i Sverige utan lyckades även, som första film någonsin från Bhutan, bli Oscarnominerad för Bästa internationella film.
Nu följer Pawo Choyning Dorjis upp sin succéfilm med "Munken och geväret", som även den blivit shortlisted för en Oscar.
Medlemskort kostar 300 kr (inkl. 8 filmer och fika varje filmkväll). Säljs från kl. 18:15.
OBS! Vi säljer inga enskilda biljetter med hänvisning till regler kring visningsrättigheter.
Evenemangsinformation
- Datum
- Tid
- till
- Plats
- Folkets Hus Gällivare - Hantverkaregatan 5-7, 982 31 Gällivare
- Pris
- 300 SEK
- Arrangör
- Gällivare Filmstudio
- E-post
- Filmstudion_Gellivare@protonmail.com
