Gällivare är inne i en fantastisk period med stor framtidstro och låg arbetslöshet. Samtidigt ska tre fjärdedelar av Malmberget flyttas till Gällivare under en 20-års period.
Samhällsomvandlingen » Nyheter
Äntligen öppnar informationscentret Re-form igen. Välkommen till Norrskensgallerian där du som besökare ges möjlighet att överblicka samhällets förändringar och utveckling. Vi gästspelas av HYBRIT som visar hur man utvecklar en fossilfri värdekedja från gruva till stål.
Vi går nu in i en mer intensiv säsong i vårt arbete med multiaktivitetshuset. Det betyder att det fortsatta arbetet med grundläggning kommer att utföras under utökade tider.
Nu är det högtryck och en intensiv byggperiod har inletts i Gällivare. Vi bygger upp ett vackert och funktionellt centrum. Kunskapshuset är invigt och klart, likaså friidrottsarenan och is- och evenemangsarenan. Vi bygger det samhälle vi alla ska leva, bo och verka i. Här kommer de viktigaste punkterna som du som invånare kommer att beröras av.
Nu står det klart att det blir NYAB Sverige AB som bygger restaurangen i Gällivares is- och evenemangsarena. Med en restaurang i byggnaden skapas en komplett anläggning för att genomföra event, sportarrangemang och mässor vilket gör Gällivare attraktivare.
Multiaktivitetshuset kommer att minska i storlek men glädjande är att alla väsentliga funktioner kommer att finnas kvar och förändringarna innebär fler parkeringar i centrum. – Vi har skapat en fin byggnad med många funktioner som Gällivareborna kommer att känna sig stolta över säger Dan Johansson, projektchef på Gällivare kommun.